Dejonizacja

Dejonizacja

Dejonizacja jest metodą oczyszczania wody. W tym procesie można wykorzystywać zarówno kationy jak i aniony, które wymienia się na jonity.

Przeczytaj również: Jaka frezerka do drewna?

Od właściwego doboru odpowiednich układów anionów i kationów zależy to, czy woda będzie właściwie zdemineralizowana. Sam proces dejonizowania wody bazuje na wymienianiu jonów wodorowych na zanieczyszczenia kationowe a z drugiej strony na wymianie jonów hydroksylowych na anionowe zanieczyszczenia.

Przeczytaj również: Ciągniki

W procesie tym woda jest przepuszczana przez złoża żywicy jonowymiennej, które składają się ze sferycznych ziaren. W trakcie trwania procesu dejonizacji aniony oraz kationy zastępują miejsca wodorowe oraz hydroksylowe.

Przeczytaj również: Pogłębiarki

Po pewnym czasie trwania takiej wymiany konieczne jest używanie nowego złoża lub regeneracja wcześniejszego. Zazwyczaj podczas przeprowadzania procesu dejonizacji wykorzystuje się też dodatkowo filtry, które mają doczyścić wodę i usunąć z niej mniejsze zanieczyszczenia.

W ramach dejonizacji z wody mogą być usunięte jednak tylko związki polarne, czyli związki organiczne. Wszystkie nieorganiczne zanieczyszczenia należy usuwać z wody przy wykorzystaniu innych metod.