Miedź

Miedź jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych spośród metali. O ile inne pierwiastki z tej grupy mogą budzić wątpliwości, w tym przypadku można śmiało stwierdzić, że trudno pomylić tę charakterystyczną, brunatno czerwoną barwę z czymkolwiek innym.

Nie bez powodu kolorystykę niektórych przedmiotów czy włosów określamy mianem miedzianej. Tymczasem jednak o miedzi warto wiedzieć odrobinę więcej, niż tylko to, jak wygląda.

Nazwa tego surowca mineralnego wywodzi się od łacińskiego słowa „cuprum”. W tym oraz wielu innych języka (w tym również w angielskim) oznacza ona Cypr, czyli miejsce, gdzie wydobywano ten interesujący metal już w starożytności.

Może to również w prosty sposób wyjaśniać, dlaczego w układzie okresowym miedź oznacza się za pomocą symbolu „Cu”. Nie sposób umniejszyć roli, jaką miedź odegrała w rozwoju ludzkiej cywilizacji.

termet g-19-00 Wzory na sztandary szkolne wybiera u nas klient

To właśnie jednemu ze stopów miedzi swoją nazwę zawdzięcza powszechnie znana epoka brązu. Miedź jednak nie traci na znaczeniu również dziś.

Niemal sześćdziesiąt procent wydobywanej miedzi znajduje zastosowanie w produkcji przewodów elektrycznych. Mniejszą jej część wykorzystuje się do pokryć dachów, wykonywania maszyn przemysłowych i instalacji wodociągowych.

Close