Nie drażnić drogówki

Policja jest formacją podzieloną na grupy, zwane wydziałami. Każdy z wydziałów zajmuje się innymi typami wykroczeń i jest kierowany na inny odcinek pracy.

Jednym z najważniejszych jest ten związany z ruchem drogowym, ponieważ samochodów porusza się wiele, do tego dochodzą rowerzyści, piesi czy motocykliści. Musi zatem działać grupa funkcjonariuszy, która będzie zajmować się wyłącznie tym aspektem.

Patrole policji drogowej mają prawo zatrzymać każdy samochód poruszający się na drodze do rutynowej kontroli. W jej trakcie kierowca jest proszony o okazanie dokumentów pojazdu, a czasami także jest badany na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu.

Jeśli wszystko będzie w porządku, nie powinno być problemów i kierowca będzie mógł ruszyć dalej. Gdy jednak policjanci stwierdzą jakieś nieprawidłowości, sprawy mogą przybrać mniej sympatyczny obrót.

Obecność alkoholu może oznaczać utratę prawa jazdy, rekwirację samochodu i odpowiedzialność karną. Braki w dokumentach także są wykroczeniem – na przykład brak ważnego ubezpieczenia OC.

Close