Uderzenie w trądzik

Jednym z najbardziej problematycznych zaburzeń we właściwym wyglądzie skóry jest trądzik, który u niektórych pacjentów znacząco obniża komfort życia i wpływa ujemnie na kondycję psychiczną. Grupą szczególnie narażoną na występowanie trądziku jest młodzież w wieku szkolnym.

Zmiany hormonalne jakie zachodzą w organizmie młodych ludzi są jednym z istotnych czynników wpływających na skalę występowania trądziku. Według aktualnych statystyk jest na niego narażonych aż 90% ludzi młodych i około 14% dorosłych.

Jednak tylko u pewnego odsetka pacjentów zmiany skórne przyjmują charakter patologiczny. Fatalną pamiątką po przebytym trądziku są blizny atroficzne, hipertroficzne i keloidowe.

Istnieją różne czynniki wpływające na jakość oraz ilość wydzielanego łoju skórnego. Jego nadmiar niemal zawsze prowadzi do zmian trądzikowych.

Poza aktywnością androgenową do typowych czynników należą także infekcje bakteriami Propionibacterium acnes w mieszkach włosowych, jak też rogowacenie przymieszkowe. Mikrodermabrazja pozwala ograniczyć widoczność blizn potrądzikowych.

Close