Zyski dla społeczeństwa

Przemysłowe przemiany jakie miały miejsce początkowo w zachodniej Europie zmieniły bardzo wiele w życiu społecznym. Nie da się ukryć, że poszczególne nacje bardzo dużo zyskały na tym, że przemysł rozwinął się tak dynamicznie i stał się dla wielu tysięcy ludzi źródłem utrzymania. Generowanie nowych miejsc pracy przez zakłady wytwórcze to zjawisko doskonale znane socjologii oraz ekonomii.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ przemysł zwiększa dostępność bardzo szerokiej gamy produktów. Niektóre z nich zaliczają się do tych pierwszej potrzeby. Doskonały przykład stanowią środki myjące oraz detergenty, które wiele lat temu były wytwarzane na niedużą skalę i tylko wąska grupa najzamożniejszych konsumentów mogła z nich korzystać.

Z reguły byli to bogaci mieszkańcy dużych miast, których stać było na zakup mydeł wytwarzanych ręcznie w małych manufakturach. Biedniejsze warstwy społeczeństwa rzadko miały dostęp do podobnych udogodnień. Wszystko zmieniło się wraz ze zwiększeniem skali produkcji.

Obecnie środki czystości są ogólnodostępne i niedrogie, tym samym mogą z nich korzystać zarówno bogaci, jak i stosunkowo ubodzy.

Close