Oznakowanie CE – co to jest?

Wystarczy wziąć pierwsze z brzegu opakowanie jakiegoś produktu, aby przekonać się, że znajduje się na nim wiele różnych napisów. Znajdziemy tam oczywiście informację z czego wykonany jest dany produkt albo co wchodzi w jego skład, kto go wyprodukował, do kiedy należy go spożyć. Ale znajdziemy na takim opakowaniu również wiele różnych symboli, które nie zawsze będą dla nas zrozumiałe, chociaż powinny. Odnoszą się one do różnych wymogów, które muszą być spełniane przez dany produkt, jednak żebyśmy mogli to sprawdzić, powinniśmy wiedzieć co oznaczają poszczególne symbole.

Czy znamy CE?

Warto się zastanowić ile z tych oznaczeń znamy i przy ilu wiemy, co one faktycznie oznaczają.

Bardzo często na opakowaniach można znaleźć symbol CE. Jeśli zastanawiamy się, co on oznacza, to warto wiedzieć, że znajduje się on na tych produktach, które są zgłoszone jako wyrób, który spełnia wymagania dyrektywy „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej. O co dokładnie chodzi? W tej dyrektywie ważne są wszystkie zagadnienia, które wiążą się z bezpieczeństwem użytkowania, z ochroną zdrowia i środowiska, a także określone są wszelkie niebezpieczeństwa, które producent powinien wykryć i usunąć. Jeśli widzimy taki znak CE na opakowaniu, to oznacza, że producent dołożył starań, aby dany produkt spełniał wszystkie te wytyczne, a więc my jako konsumenci możemy być pewni, że spokojnie możemy z niego korzystać.

Jeżeli znajomość zagadnienia nie jest wystarczająca zawsze można skorzystać ze szkolenia ce
Nie jest łatwo go otrzymać

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że na umieszczenie takiego znaku na swoich produktach trzeba sobie zasłużyć.

To nie jest tak, że producent sam stwierdza, że on się do tego stosuje, więc może taki znak nanieść na opakowanie. Nie, on musi wykazać poprzez różne badania i dokumenty, że faktycznie podejmuje działania, które mają spełniać wymagania nałożone przez UE, a odpowiednie osoby badają czy rzeczywiście tak jest. Dopiero kiedy ich opinia jest pozytywna, kiedy potwierdzą one, że faktycznie producent stosuje się do tych wytycznych, przyznawany jest mu ten znak CE i może z niego korzystać. Jednak co jakiś czas musi się poddawać kontroli, tak aby była pewność, że nieustannie robi wszystko co w jego mocy, aby produkty, które oferuje wypełniały te dyrektywy i że nic się tutaj nie zmieniło. Warto wiedzieć, co oznaczają te symbole, bo wówczas łatwiej będzie nam powiedzieć czego powinniśmy się spodziewać po tego typu produktach.

Jeśli widzimy gdzieś oznaczenie CE, to możemy być pewni, że produkt jest wysokiej jakości, a jednocześnie chroni środowisko i nasze zdrowie, więc spokojnie możemy z niego korzystać.

Close